تهویه مطبوع

در ابتدا تعریف کلی این واژه را بررسی می‌کنیم که به صورت زور است:

تهویه مطبوع یعنی انجام فعالیت هایی روی هوا تا هوا را برای انسان مطلوب تر کند. در واقع در طی فرآیند هایی، هوای محیط برای زندگی، کار و… مطلوب تر می‌شود. همجنین برای بهداشتی کردن هوای محیط نیز کاربرد دارد.

تهویه مطبوع یکی از شاخه های مهندسی مکانیک می‌باشد. این سیستم ها برای تامین رفاه و آسایش انسان ها فعالیت هایی روی هوا انجام می‌دهند تا آن را از نظر دما و رطوبت مطلوب تر کند.

این سیستم ها دارای دستگاه ها و سیستم های متفاوتی هستند که در بخش انواع سیستم های تهویه مطبوع ساختمانی و همجنین در بخش محصولات این موارد را بررسی کردیم و شما عزیزان می‌توانید جهتکسب اطلاعات بیشتر این بخش ها را مطالعه نمایید.


انواع سیستم های تهویه مطبوع

همانطور که گفتیم، سیستم های تهویه مطبوع دارای انواع مختلفی هستند که هر یک از آنها برای منطقه جغرافیایی خاصی مفید هستند. در ادامه انواع این سیستم ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • سیستم تهویه مطبوع تمام آب
 • سیستم تهویه مطبوع تمام هوا
 • سیستم تهویه مطبوع هوا – آب

تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع تمام آب

 • این سیستم ها برای تنظیم میزان رطوبت هوا استفاده ای ندارد.
 • هزینه نصب و راه اندازی این سیستم ها پایین است.
 • میزان لوازم و تاسیسات مورد استفاده در این سیستم ها کم می‌باشد.
 • برای گرمایش هوا در فصول سرد سال، آب در موتورخانه و در دیگ بخار گرم می‌شود.
 • برای سرمایش در فصول گرم سال، آب در چیلر مرکزی سرد می‌شود و از این آب سرد برای سرمایش ساختمان استفاده می‌شود.
 • بنابراین آب گرم و آب سرد در سیستم مرکزی یا موتور خانه تولید می‌شود و به فن کوئل های واد ها منتقل می‌شود.

سیستم تهویه مطبوع تمام هوا

 • این سیستم ها به نوعی یک سیستم تهویه مطبوع کامل محسوب می‌شود.
 • میزان لوازم و تاسیسات مودر استفاده در این سیستم ها حجم زیادی دارد.
 • برای گرمایش در این سیستم ها نیز مانند مورد قبلی آب گرم در موتور خانه یا بخش مرکزی چیلر تولید می‌شود و با استفاده از دستگاهی به نام هواساز، هوای گرم تولید و به واحد ها ارسال می‌شود.
 • برای سرمایش نیز آب سرد تولید شده و به هواساز منتقل می‌شود و در نهایت هوای سرد به واحد ها منتقل می‌شود.
 • دستگاه هواساز دور از موتورخانه می‌باشد.

سیستم تهویه مطبوع هوا – آب

 • این سیستم ترکیبی از 2 سیستم قبلی می‌باشد.
 • بنابراین تمام مزایا و معایب سیستم های تمام آب و تمام هوا را خواهد داشت.
 • پس آب سرد و آب گرم در سیستم مرکزی تولید شده و به پنل های درون واحد ها منتقل می‌شود تا به این صورت سرمایش و گرمایش تامین شود.

چرا باید تهویه مطبوع داشته باشیم؟

با توجه به اینکه بشر امروزی وقت زیادی را درون ساختمان سپری می‌کند، بنابراین باید تلاش کنیم تا هوا را برای انسان مطلوب تر کنیم تا شرایط روحی انسان بهتر شود.

تهویه مطبوع

بنابراین مزایای سیستم تهویه مطبوع برای اینکه هوای محیط را برای انسان مطلوب تر می‌کند عبارت اند از:

 • دمای محیط را به طور کامل کنترل می‌کند (با سرمایش و گرمایش)
 • رطوبت هوا را به طور کامل کنترل می‌کند
 • سرعت وزش هوا در اتاق را کنترل می‌کند
 • تمیز کردن هوا
 • هوا را برای محیط های بهداشتی، ضدعفونی می‌کند

سیستم تهویه مطبوع در ساختمان های بسیار بزرگ، کاربرد بالایی دارد.

شرکت رادمان تهویه با بیش از 10 سال تجربه، می‌تواند شما را برای انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع و راهنمایی کند و همجنین می‌توانید طراحی و پیاده سازی سیستم تهویه مطبوع ساختمان را به ما بسپارید…


مزایای تهویه مطبوع

در بخش قبلی برخی از مزایای تهویه مطبوع را مورد بررسی قرار دادیم و گفتیم که چرا بهتر است در ساختمان از سیستم تهویه مطبوع استفاده کنیم. حال در این بخش قصد داریم تا شما را با مزایای تهویه مطبوع آشنا کنیم.

 • در هوای گرم، سیستم تهویه مطبوع باعث خنک شدن هوا و جلوگیری از از دست دادن آب بدن با تعریق می‌شود.
 • سیستم تهویه مطبوع باعث به وجود آمدن یک هوای ضد آلرژی شده و می‌توان هوا را با استفاده از آن ضدعفونی کرد.
 • سیستم های تهویه مطبوع مانند داکت اسپلیت از نظر اقتصادی به صرفه تر هستند و مصرف انرژی آن کمتر از سایر سیستم ها می‌باشد.
 • همانطور که در بخش سیستم تهویه مطبوع برای دفتر کار نیز گفتیم، از زمانی که سیستم های تهویه مطبوع به کارخانه ها و ادارات رسیده اند، افراد و کارکنان کار مفید بیشتری انجام می‌دهند و تولید ناخالصی به حداقل رسیده است.
 • و…

برای دریافت مشاوره تلفنی با ما تماس بگیرید…

تهویه مطبوع


بهترین سیستم تهویه مطبوع برای ساختمان

سیستم های تهویه مطبوع دارای انواع مختلفی هستند که هر یک از آنها برای یک منطقه آب و هوایی خاص مفید هستند، به عنوان مثال یک سیستم تهویه مطبوع که برای یک ساختمان در شهر آبادان مناسب می‌باشد، برای یک ساخمان در تبریز مناسب نیست و شرایط آب و هوایی این 2 شهر با یکدیگر متفاوت است.

بنابراین علاوه بر شرایط محیطی، عوامل دیگری نیز قبل از خرید سیستم تهویه مطبوع باید مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان بهترین هوا را با استفاده از سیستم تهویه مطبوع تولید کرد.

ما در مقاله ی بهترین سیستم تهویه مطبوع چیست؟ بیشتر به بررسی این موضوع پرداخته ایم و می‌توانید آن را مطالعه نمایید.

اما چنانچه تمایل به دریافت مشاوره برای خرید و نصب بهترین سیستم تهویه مطبوع برای ساختمان خود دارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید…


بخش های مختلف تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع دارای اجزای مختلفی می‌باشد که در این بخش به معرفی اجزای تشکیل دهنده سیستم تهویه مطبوع می‌پردازیم:

تهویه مطبوع

منابع حرارت : 

منابع حرارت معمولاً با مصرف سوخت یا الکتریسیته حرارت تولید می‌کنند که بر اساس نوع سیالی که گرم می‌شود با نام‌های دیگ (منابع حرارتی که سیال مایع را گرم می‌کنند) و کوره (منابع حرارتی که سیال گاز را گرم می‌کنند) شناخته می‌شوند.

منابع برودت :

در همه سیستم‌های مکانیکی ایجاد سرمایش تنها از طریق برودت تبخیری امکانپذیر است و هرچه سرعت تبخیر یک ماده بیشتر باشد میزان سرمایش ایجاد شده توسط آن نیز بیشتر خواهد بود. منابع برودت در سیستم‌های معمول گرمایش و سرمایش به نام چیلر شناخته می‌شوند و به دو نوع ضربه‌ای یا معمولی و چیلر جذبی تقسیم می‌شوند. در هر دو نوع سرمایش در اثر بخار شدن ماده‌ای به نام ماده مبرد که معمولاً گازی شکل است ایجاد می‌گردد.

مخزن انبساط :

این قسمت فقط در سیستم‌های تمام آب وجود دارند. در سیستم‌های تمام آب چون مدار حرکت سیال بسته می‌باشد با تغییر دمای سیال موجود در سیستم و تغییر حجم آن به اتصالات سیستم و کل مدار فشار وارد شده و ممکن است باعث ایجاد اشکال در سیستم شود. منبع انبساط قطعه‌ای است که وظیفه کنترل تغییر حجم سیال را به عهده دارد. فقط یک نمونه از منبع انبساط مدل دیاگرامی در دنیا موجود است.

پمپ‌ها :

این دستگاه‌ها وظیفه به حرکت درآوردن سیال را به عهده دارند. پمپ‌هایی که سیال مایع را به حرکت درمی‌آورند معمولاً از نوع پمپ‌های حلزونی هستند و پمپ‌هایی که سیال گاز را به حرکت درمی‌آورند، فن یا بادزن نامیده می‌شوند و در دو نوع جریان محوری و جریان عمودی بکار می‌روند.

دستگاه‌های رطوبت زن :

دستگاه‌هایی هستند که برای افزایش رطوبت محیط از آن‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه با سیستمای مختلف و متفاوتی کار می‌کنند؛ که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 1. تشتکی
 2. فراصوت
 3. دیسکی
 4. بستر متخلخل
 5. بستر صلب
 6. پاششی

دستگاه‌های رطوبت گیر :

این دستگاه‌ها به صورت معمول با استفاده از پدیده فیزیکی تعرق رطوبت هوا را از بین می‌برد. بدین معنی که با سرد کردن هوا دمای آن به پایین‌تر از نقطه شبنم می‌رسد و رطوبت هوا به صورت قطرات ریز آب از هوا خارج می‌شوند. این دستگاه‌ها در حالت عادی بوسیله یک منبع برودت یک کویل را سرد کرده (کویل سرمایش ایجاد می‌کند) و با عبور هوا از روی کویل رطوبت آن گرفته می‌شود.

کویل‌ها :

کویل‌ها در واقع محلهای تبادل حرارت در سیستم‌های سرمایش گرمایش هستند. کویل‌ها را بر اساس عملکرد می‌توان به دو نوع سرمایشی گرمایشی تقسیم کرد. همین‌طور کویل‌ها را بر اساس سیال به سه دسته زیر تقسیم می‌کنند:

 1. هوا به هوا
 2. آب به هوا یا بالعکس
 3. آب به آب

بیشترین کاربرد کویل در سیستم برقی ماشین‌های اشتعال جرقه‌ای است.

فن و هواکش‌ها :

هواکش‌ها نیز به عنوان یکی از اجزا دستگاه‌های تهویه مطبوع نقش مهمی در آن‌ها داشته و به نوعی قلب تپنده این دستگاه‌ها به‌شمار می‌روند. اصولاً وظیفه جابجایی هوای گرم یا سرد عبوری از کویل‌های یا هوای تمیز شده توسط فیلترها در دستگاه‌های تهویه مطبوع به عهده هواکش‌ها است. هواکش‌های به کار رفته در دستگاه‌های تهویه مطبوع از دو نوع هواکش‌های گریز از مرکز یا هواکش‌های جریان محوری است.

تهویه مطبوع


تماس با رادمان تهویه

چنانچه نیاز به هر یک از خدمات راه اندازی، خدمات پس از فروش (تعمیر و نگهداری) و پشتیبانی دارید می‌توانید با ما تماس بگیرید:

آدرس : اشرفی اصفهانی، بلوار سیمون بولیوار، خیابان معین، پلاک ۳۲، طبقه ۵، واحد ۸

تلفن ها :

تلفن همراه :

ساعت کاری :

 • شنبه تا پنج شنبه ساعت ۹ الی ۱۷


 

, , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
استانداردهای تهویه مطبوع
نوشتهٔ بعدی
سیستم تهویه مطبوع dx

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست