تفاوت داکت اسپیلت و چیلر

مقالات

تفاوت داکت اسپیلت و چیلر چیست؟

یکی از چالش هایی که همه کارفرما ها با آن روبرو هستند، انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع برای آسایش ساکنین می‌باشد. به همین منظور ممکن است به این سوال فکر کنند که برای پروژه  ی آنها چیلر بهتر است یا داکت اسپیلت؟ 

این 2 سیستم از نظر هزینه و کیفیت و انرژی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. ما در  مقاله ی داکت اسپیلت چیست؟ آن را به صور کامل شرح داده ایم. حال در این مقاله از رادمان تهویه به بررسی تفاوت های بین داکت اسپیلت و چیلر می‌پردازیم. با ما همراه باشید…


تفاوت داکت اسپیلت و چیلر

در ادامه ی این مقاله، در ابتدا به معرفی سیستم چیلر و سپس به معرفی سیستم داکت اسپلت می‌پردازیم و در نهایت این 2 سیستم را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم:

تفاوت داکت اسپیلت و چیلر

چیلر چیست؟

چیلر ها دارای 2 نوع تراکمی و جذبی هستند که در هر سک از آنها، در طی یک فرآیند، آب سرد تولید می‌شود. حال این آب تولید شده که معمولا در سیستم های تهویه مطبوع دارای دمای 7 درجه می‌باشد، وارد فن کوئل هایی ( فن کویل چیست؟ ) که درون هر واحد نصب شده است می‌شود.

بنابراین این آب سرد در این فن کوئل ها جریان پیدا می‌کند و در نتیجه هوایی که در فن کوئل جریان دارد با استفاده از این آب سرد، خنک می‌شود. و در نهایت این هوای خنک تولید شده توسط فن کوئل وارد هوای اتاق می‌شود.

داکت اسپیلت چیست؟

داکت اسپیلت تشکیل شده است از یک یونیت خارجی که شامل کمپرسور و کندانسور است و یک یونیت داخلی که شامل اواپراتور هوایی و… است.

یونیت خارجی معمولاً بیرون از ساختمان نصب می‌شود و جریان هوا را پس از تقطیر و متراکم سازی به سمت یونیت داخلی که درون واحد نصب شده است می‌فرستد. این مبرد که از یونیت خارجی وارد یونیت داخلی شده است، سرد می‌باشد و وارد لوله های کوئل می‌شود و باعث خنک شدن جریان هوا در آن می‌شود و در نتیجه هوای اتاق نیز خنک می‌شود.

اگر تمایل دارید می‌توانید مقاله ی داکت اسپیلت چیست؟ را مطالعه نمایید، ما در این مقاله به صورت کامل، داکت اسپیلت و انواع آن را معرفی کرده ایم.

تفاوت داکت اسپیلت و چیلر


مقایسه اسپیلت و چیلر

برایاین که بتوانیم این 2 سیستم را با یکدیگر مقایسه کنیم و تفاوت داکت اسپیلت و چیلر را به صورت کامل، درک کنیم، یک پروژه ی نمونه را در نظر می‌گیریم و تفاوت ها را در این پروژه ی فرضی با هم مقایسه می‌کنیم:

شما یک پروژه را فرض کنید که دارای 5 طبقه و در هر طبقه 2 واحد عین هم می‌باشد.

متراژ هر واحد، 170 متر مربع بوده و دارای 3 اتاق خواب می‌باشد. هر یک از این اتاق خواب ها 20 متر مربع می‌باشد، آشپزخانه نیز 23 متر مربع بوده و پذیرایی آن 60 متر مربع بوده و اتاق نشیمن نیز 23 متر مربع می‌باشد.

حال در ادامه، شرایط برای انتخاب هر یک از سیستم ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

اگر فن کوئل را انتخاب کنید:

در این سیستم باید با توجه به برودتی که فضا دارد، نوع فن کوئل را مشخص کنیم. که در اکثر پروژه های مسکونی از فن کوئل سقفی توکار استفاده می‌شود. در مجموع برای چنین پروژه ای نیاز به 7 دستگاه فن کوئل می‌باشد که 3 تا برای اتاق خواب ها، یکی برای اتاق نشیمن، یکی برای آشپزخانه و 2 تا برای اتاق پذیرایی.

اگر مینی چیلر را انتخاب کنید:

در این صورا باید با توجه به فن کوئل هایی که برای هر واحد انتخاب شده است، از یک دستگاه مینی چیلر برای هر واحد استفاده کرد.

اگر چیلر مرکزی را انتخاب کنید:

در این مورد نیز باید با توجه به فن کوئل هایی که برای هر واحد در نظر گرفته شده است، یک دستگاه چیلر مرکزی برای کل ساختمان در نظر بگیریم.

در انتخاب چیلر مرکزی به این نکته نیز توجه می‌شود که هیچ گاه همه ی فن ها با یکدیگر روشن نیستند.

اگر داکت اسپیلت را انتخاب کنید:

در این مورد نیز باید با توجه به بار برودتی فضا دستگاه های داکت اسپیلت مناسب را تهیه کنیم.

در این پروژه نیاز به 1 دستگاه داکت اسپیلت برای اتاق ها و آشپزخانه می‌باشد و 1 دستگاه داکت اسپیلت برای اتاق نشیمن و پذیرایی می‌باشد.

تفاوت داکت اسپیلت و چیلر


تماس با رادمان تهویه

چنانچه نیاز به هر یک از خدمات راه اندازی، خدمات پس از فروش (تعمیر و نگهداری) و پشتیبانی دارید می‌توانید با ما تماس بگیرید:

آدرس : اشرفی اصفهانی، بلوار سیمون بولیوار، خیابان معین، پلاک ۳۲، طبقه ۵، واحد ۸

تلفن ها :

تلفن همراه :

ساعت کاری :

  • شنبه تا پنج شنبه ساعت ۹ الی ۱۷

قیمت روز انواع سیستم تهویه

, , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
داکت اسپیلت چیست؟
نوشتهٔ بعدی
حضور در نمایشگاه بین المللی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست